top of page
Ara

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısı Nedir?Kompozit burunlu iş ayakkabısı hafif ve dayanıklı olan bir iş ayakkabısı çeşididir. Kompozit burun koruyucu iş ayakkabıları, S1 ve S2 kodları ile belirtilir. Kompozit burunlu iş ayakkabısı ağır olan cisimlerin uç kısımlarını darbeye ve zedelenmeye karşı korumak amacıyla üretilmiştir. Kompozit iş ayakkabısı, sert darbelere karşı dayanıklıdır. En az 200J darbelere karşı koruma sağlayan bir ayakkabı çeşididir. 

Kompozit burunlu iş ayakkabıları genel olarak ter emici ve nefes alabilen astarlara sahiptir. Bu nedenle de kişiye konforlu bir kullanım olanağı sunar. Kompozit türü ayakkabılar için ayrıca güvenlik ayakkabısı da denmektedir. İş güvenliği sağlaması açısından nitelikli özelliklere sahiptir. Kompozit ayakkabılar, sürekli ayakta durarak çalışan kesimin ayağını deforme etmeyecek ve yaşam kalitesini bozmayacak iş ayakkabısı çeşididir. Ayak sağlığı bakımından bu ayakkabılar büyük bir öneme sahiptir. 

 

Kompozit Nedir?

Kompozit nedir veya kompozit ne demek? Kompozit, yapı ve özellik bakımından birbirinden tam olarak farklı iki ya da daha fazla malzemenin belirli işlemlerden geçirilerek birleştirilen malzemelerin özelliklerine sahip olan dayanıklı ve dirençli malzemelerden üretilme işlemine denir. Ortaya çıkan yeni malzeme kompozit malzeme adını almaktadır. Başka bir tanımla kompozit, bir veya birden fazla malzemenin melezlenmesiyle meydana gelen yeni ürüne denir. 

Kompozit kullanımı arttıkça yoğun ilgi görmeye devam etmektedir. Elektrik aydınlatma başta olmak üzere pek çok alanda popüler olarak kullanılan bir malzemedir. Özellikle ayakkabı ürünleri açısından önemli olan kompozit, uzun ömürlü yapısından dolayı sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda kompozit, malzemeleri birleştirmek amacıyla kaynatma, eritme ya da kullanılan başka işlemden sonra bir araya getirilen hammaddeler sonucunda birbirinden kolaylıkla ayırt edilememektedir. 

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısının Özellikleri Nelerdir?

Kompozit burunlu iş ayakkabısı çeşitli sektörlerde kullanımı yaygın olan bir ayakkabı çeşididir. İş alanlarında çalışma sırasında kullanıcıya kolaylık sunan güvenli bir ayakkabıdır. Kompozit ayakkabılar emniyet ayakkabısı olarak da adlandırılır. Aynı zamanda kompozit diğer adıyla policap plastik olarak bilinir. Kompozit, işçi ayakkabılarının üretiminde kalite standartlarına uygun olan deriler tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak kompozit burunlu iş ayakkabılarının birçok özelliği vardır. Bu özellikler aşağıdaki şekildedir:

  • Kompozit ayakkabı, taban özelliği sayesinde kullanım konforu sunan bir ayakkabı çeşididir. Zemin özelliklerine göre üretilen kompozit çeşitleri vardır. Bu çeşitler; yalıtkandır, emicidir ya da sert lastik şeklindedir. 

  • Kompozit burunlu ayakkabılar, terletme yapmayan bir iç doku olarak özel kumaşlardan üretilmiştir. Koku ve ter oluşumunu engellemektedir. 

  • Aşınmalara, hidrokarbonlara ve kaymalara karşı dirençli bir taban yapısına sahiptir.

  • Demir uçlu ayakkabı, ayakların emniyetini sağlar ve rahatlığı sayesinde hem hafif hem de son derece dayanıklı olan bir üründür. 

  • Kompozit burunlu iş ayakkabısı her türlü çalışma ortamında sağlıklı ve rahat hareket etmeyi sağlamaktadır. 

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısının Çeşitleri Nelerdir?

Ayak sağlığının dikkate alınması ve ayak yaralanma risklerinin bulunduğu tüm sektörlerde iş güvenliği açısından mutlaka iş güvenliği botu veya ayakkabısı giyilmelidir. İşverenlerin ya da çalışanların iş ve çalışma ortamları için gerek duyulan iş ayakkabı çeşitlerinin özellikleri bakımından bilinmesi önemli bir husustur. Örneğin; inşaat şantiyeleri ve madenler gibi zeminleri tehlike oluşturan yerlerde S3 iş ayakkabısı tercih kullanılırken tarım ve gıda sektörlerinde ise S1 ya da S1P iş güvenliği ayakkabısı kullanılmaktadır. 

Çalışma ortamına uygun olan ayakkabı türlerinden birinin seçilmesi kullanıcıya emniyetli çalışma olanağı sağlar. Bunlara ek olarak günümüzde kullanımı yaygın olan iş ayakkabılardan bazıları yazlık iş ayakkabısı, rahat iş ayakkabısı veya şantiye ayakkabısı çeşitleridir. Kompozit ayakkabı çeşitlerinden herhangi birini almadan önce ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ve çalışma ortamı şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede doğru ve kullanışlı olan dayanıklı iş güvenliği ayakkabılarını seçmek mümkün olacaktır. 

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısı Standardı Nedir?

İş ayakkabısı standartları, güvenlik açısından taşımış olduğu özelliklerine bakılarak seçilir. Her bir standardın kullanım alanı farklıdır. Bu standartlar iş güvenlik ayakkabısı S1 standardı, iş güvenliği ayakkabısı S2 standardı ve iş güvenliği ayakkabısı S3 standardı olarak üç tanedir. Ayrıca tüm standartların kendi özelliği ve açıklaması vardır. 

İş güvenlik ayakkabısı S1 standardı; işçi ayakkabılarının kuru ortamlarda kullanımına uygun olduğunu belirten standarttır. 200J darbelere karşı dayanıklı olan bu ayakkabılar, çelik veya kompozit burunlu yapıdadırlar. 

İş güvenlik ayakkabısı S2 standardı; iş ayakkabıların ıslak ortamlarda kullanılmasına olanak tanıyan standarttır. 200J seviyesine kadar oluşabilecek darbelere karşı dayanıklıdır. Taban yapısı yağa ve aside karşı ekstra dayanıklılık sağlamaktadır. 

İş güvenlik ayakkabısı S3 standardı; paslanmaz çelikler ile güçlendirilen bir tabana sahip standarttır. İşçi ayakkabısının enerji emilimini 110 Newton seviyesine kadar ulaştırır. 

Çelik burunlu ayakkabı standartları yukarıdaki gibi S1, S2 ve S3 şeklindedir. Tüm bu standartlar, iş yerlerinde dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kişinin ayaklarını korumak amacıyla üretilmiştir. 

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli? 

Kompozit burunlu iş ayakkabısı başta olmak üzere iş güvenliği için üretilmiş olan tüm ayakkabı modelleri oldukça hayati bir öneme sahiptir. İş ortamında oluşacak tehlikeler karşısında bu ayakkabılar hızlı ve güvenli bir işlev göstermektedir.  Özellikle çalışma hayatının merkezinde yer alan bu ayakkabılar, konfor ve ayak sağlığı açısından dikkate alınması gereken ilk husustur. Bunların yanı sıra kompozit burunlu iş ayakkabısı satın alırken bazı noktalara özenle dikkat edilmelidir. 

İş ayakkabısı modellerinin ve özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu ayakkabılar, birden çok iş grubunda ve mesleklerinde kullanılan yaygın bir iş kazası güvenlik önlemidir. Hangi ayakkabının hangi meslek grubuna uygun olduğu tespit edilmelidir. Güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmiş olan bu ayakkabılar seçilirken burun direnci de dikkate alınmalıdır. İş ayakkabılarının dış etkenlere karşı dirençlerinin artırılması amacıyla burun gölgelerine bazı koruyucular takılmaktadır. Ayakkabı burun koruyucu, ayak parmaklarına gelebilecek darbeleri önlemek ve ayakları korumak için üretilmiştir. 

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısının Bakımı Nasıl Yapılır?

Kompozit burunlu iş ayakkabısı bakımı yapılırken mutlaka özenli davranılması gerekir. Sivri ve kesici cisimlerle temizlenmemelidir. Delici ve kesici cisimler ayakkabı dokusuna zarar verebilmektedir. Bunlar da ayakkabının koruyuculuk özelliğini yitirmesine neden olmaktadır. Ayrıca ayakkabılar belli periyotlarda boyanmalı ve cilalanmalıdır. Yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olmayan ayakkabı türleri yüksek ısıdan uzak tutulmalıdır. Ayakkabıların yoğun bir ıslanma durumunda ılık ve serin yerlerde kuruması beklenmelidir. 

 

Çelik ve Kompozit Burunlu İş Ayakkabısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İş güvenliği açısından doğru ayakkabı seçimi fazlasıyla önemli bir konudur. Bu nedenle ayakkabı modelleri arasındaki farkların bilinmesi gerekir. Özellikle çelik ve kompozit burunlu iş ayakkabıları arasındaki farklar öğrenilmelidir. Çelik burunlu ayakkabı, koruyucu burun özellikleriyle beraber fiziksel ağırlıklara karşı ciddi bir şekilde koruma sağlar. Çelik burunlu iş ayakkabısı özellikleri arasında temel standartların oldukça üzerinde yük taşıma kapasitesine sahip olması da yer almaktadır. 

Çelik burunlu iş ayakkabısı, hafif yapılı bir ayakkabı çeşididir. Kompozit burunlu iş ayakkabısı, çelik burunlu ayakkabılara oranla çok daha hafif olmaktadır. Metal içermeyen çelik burunlu ayakkabı çeşitleri, elektriği iletmez. Karbon fiber veya fiberglas gibi malzemeleri içeren kompozit burunlu iş ayakkabıları, 200J seviyesine kadar koruma sağlayan dayanıklı bir üründür. Ayrıca kompozit burunlu iş ayakkabısı temel koruma standartlarının üzerinde olan bir ayakkabıdır.

Comments


bottom of page