top of page
Ara

Gabardin Kumaş Nedir?
Gabardin nedir?” ve “gabardin ne demek?” soruları için yün veya pamuk ile örgü dokuma ile dokunan güçlü ve dayanıklı bir kumaş cinsidir tanımı doğru kabul edilmektedir. Ayrıca bu tanım gabardin kumaş nedir?” sorusuna da yanıt niteliği taşımaktadır. Gabardin kumaş fazlasıyla sık dokunduğu için belli bir oranda su geçirmezlik özelliği de göstermektedir. 1879 senesinde ilk defa ortaya çıktığı, bir moda devi tarafından 1888 senesinde patentinin alındığı bilgileri de bulunmaktadır. Gabardin kumaşın kendine özgü kumaş dokusu sayesinde çok yönlü bir malzeme olduğu ve giyim sektörünün pek çok alanında kullanıldığı bilinmektedir. 

 

Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kumaş türleri ve özellikleri konusu altında gabardin kumaş özellikleri ve kumaş bilgileri hakkında ayrıntılara ulaşılmaktadır. Giyim sektöründe özellikle spor giyim alanında kendini gösteren gabardin kumaş dayanıklı olması sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Gabardin kumaşın özellikleri hakkında bilgi alınmak istenirse:

 • İçerdiğinde polyester yer almaz,

 • Sık dokunduğu için tok bir görünüşü vardır,

 • Pamuk veya yün gibi sağlıklı ürünler içerdiği için terletmeyen bir kumaş türü olarak bilinir, 

 • Sıcak tuttuğu için de daha çok ceket, pantolon, etek veya giyimde ön plana çıkar

 • Dayanıklı ve çok amaçlı bir kumaş türüdür, 

 • Su geçirmez,

 • Kalın bir kumaş olduğu için yaz aylarında tercih edilmez,

 • Gabardin kumaş iç göstermez,

 • Kolay kırışma yapmadığı için ütü ihtiyacına fazla gerek olmaz ve ütüleme gerektiğinde de direk ütü ile temas etmemesi gerekir,

 • Gabardin kumaşın kış aylarında sıcak tutar,

 • Gabardin kumaşların içeriğine göre elde, makinede veya kuru temizlemede kolayca temizlenir.

 

Gabardi̇n Kumaş Nasıldır?

“Gabardin veya pamuk gabardin nasıl bir kumaş?” sorusu için son derece sık bir dokuya sahip olan örgü dokuma bir kumaştır cevabı verilmektedir. Bu yüzden yüksek dayanıklılık da gösterdiği gabardin kumaş için bildirilmektedir. Ayrıca ince yünlü bir ürün olduğu da eklenen gabardin kumaşın dokuma tekniği ile elde edildiği bilinmektedir. Gabardin kumaşın sert, şeffaf bir yüzeye ve donuk bir görüntüye sahip olduğu öğrenilmektedir. Ayrıca dayanıklı ve dirençli kumaş yapısından da bahsedilmektedir. Ütüleme işleminde de aşırı ısının gabardin kumaşa parlaklık verdiği söylenmektedir. 

 

Gabardin Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Gabardin kumaş giyim sektöründe, iş kıyafetleri alanında ve ev tekstilinde adından söz ettirmektedir. Daha çok pantolon üretiminde kullanılan gabardin kumaşlar dayanıklılığı sayesinde önlük, iş tulumu, iş ceketi ve iş pantolonlarında da kullanılmaktadır. Çünkü gabardin kumaştan yapılan kıyafetlerin fazlasıyla dayanıklı olduğu bilinmektedir. Gabardin kumaşlar artıca dış giyim ürünlerinde hırka, ceket, sweatshirt ile günlük giyime uygun etek, elbise ve gömlekte de kendini göstermektedir. 

Spor kıyafetler, erkekler için takım elbiseler de gabardin kumaşın kullanım alanları içinde yer almaktadır. Gabardin kumaş su geçirmeme özelliği sayesinde yaz veya kış aylarında kullanılacak çantaların ve şapkaların üretiminde tercih sebebi olmaktadır. Spor bez ayakkabıların üretiminde kullanılmaktadır. Çocuklar için özel üretilen kalem kutuları ve çantalar için de gabardin kumaş ön plana çıkmaktadır. Bütün bunlara ek olarak bu kumaş türü kalın ve sık dokunmuş olmasından dolayı mobilya döşemelerinde tok bir görüntü sergilemektedir. 

 

Likralı Gabardin Kumaş Nedir?

Likralı gabardin kumaş bir gabardin kumaş türü olarak tanınmaktadır. Likranın kumaşa esneklik ve rahatlık getirdiği bilinmektedir. Özellikle pardösü imalatında kumaşın çözgüsünün mümkün olduğunca sık bir şekilde yapıldığı öğrenilmektedir. Genel olarak kadın giyim sektöründe günlük giysilerin yanında tunik ve elbiselerde gabardinlerin likralı ve esnek olan cinsinden tercih edildiği öğretilmektedir. 

 

Parlak Gabardin Nedir?

Karakteristik bir yapıya sahip olan dayanıklı ve esnek gabardin kumaşların genel olarak pamuk, yün, parlak, tencel gibi çeşitleri ile bilinmektedir. Top boyama da uygulanan gabardin kumaşlar içinde parlak gabardin kumaş birçok alanda kendini göstermektedir. Dökümlü ve rahat bir kumaş olan parlak gabardin ile pantolon, etek, elbise gibi her kıyafet ortaya çıkmaktadır. Parlak gabardin orta veya ince kalınlıkta olmasının yanında iç göstermeme özelliğini de sahip olmaktadır. 

 

Yün Gabardin Kumaş Nedir?

Yün gabardin kumaş özellikle dış giyim sektöründe kullanılan, çok rahat giysilerin üretilmesine yardımcı olan kışlık bir kumaş türü olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Uzmanlar yün gabardin kumaşların çamaşır makinesinde değil de kuru temizleme ile yıkanmasını önermektedir. Yün gabardin kumaş ile üretilen giysiler 14 numara veya daha kalın bir iğne kullanılarak işlenmektedir. İş kıyafetlerinin kışlık seçeneklerinde de yün gabardin kumaş ürünlerine sıklıkla rastlanmaktadır.

 

Gabardin Pantolon Nedir?

Gabardin pantolon nedir?” sorusu kaliteli ve dayanıklı pantolon kumaşı arayışı içinde olanların araştırdığı bir konu olarak bilinmektedir. Dayanıklı, esnek ve kullanışlı gabardin kumaşından imalatı yapılan pantolonlar için gabardin pantolonlardır tanımı yapılmaktadır. Kalın ve kot tarzı bir kumaş türü olarak özetlenen gabardin pantolonlar kot pantolona alternatif olarak farklı renk ve stilleri ile son derece kullanışlı ürün statüsünü taşımaktadır. Gabardin pantolon ayrıca kırışıklığı fazla belli etmemesi ve ütüye çok ihtiyaç duymaması ile de ün yapmaktadır. 

 

Gabardin Gömlek Nedir?

Gabardin gömlek nedir? gabardin kumaşın özellikleri olan pamuk oranı yüksek, polyester içermeyen, terletmeyen, sık dokunmuş, tok duran, iç göstermeyen, zor kırışan, sağlam ve dayanıklı gömleklere, gabardin gömlek denilmektedir. Gabardin gömlekler hem kadın hem de erkeklerin sıklıkla kullandıkları gömlek türü olarak bilinmektedir. Moda dünyasının önde gelen stilistleri tarafından farklı renk, desen ve dizaynlarla üretilen gabardin gömleklerin varlığı eski tarihlere dayanmakta ve daha uzun yıllar da kişilerin kullanımında yer alacağı da belirtilmektedir.

 

Gabardin Kumaş Esnek midir?

Pamuk ve yün gibi doğal iplikler kullanılarak elde edilen gabardin kumaşlar için çok esneyen bir yapıya sahip olmadığı vurgulanmaktadır. Gabardin kumaşların likralı türlerinin de belli bir oranda esneme gösterdiği eklenmektedir. 

 

Gabardin Kumaş Terletir mi?

Gabardin kumaşı genellikle pamuk, yün veya polyester karışımından yapıldığı için terletme özelliği düşüktür. Fakat, sıcak havalarda giyilirse herhangi bir kumaş gibi terlemeye sebep olabilir. 

 

Gabardin Kumaş Sıcak Tutar mı?

Sıcak tutan kumaşlar sınıfında yer alan gabardin kumaşlar için “gabardin kumaş sıcak tutar mı?” sorusuna evet cevabı verilmektedir. Kışlık elbiselik kumaşlar ve kışlık gömlek kumaşı arayışı içinde olan kullanıcılara gabardin kumaş tavsiye edilmektedir. Sık dokusu ve tok yapısı ile dış giyimde de sıklıkla ön plana çıkan bu kumaş türünden kalın gabardin mont üretiminin yapıldığı bilinmektedir. 

 

Gabardin Kumaş Yazın Giyilir mi?

Gabardin kumaş yazın giyilir mi?” hakkında araştırma yapıldığında kış mevsiminde sıcak tutması için tercih edilen gabardin kumaşın kalın, tok ve sık sokulu yapısı yazın giymek için elverişli değildir.

 

Gabardin Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Birden fazla çeşidi olan gabardin kumaşlar içinde kalın ve sert duranların yoğun bir dikişe sahip olduğu için mutlaka kuru temizleme ile hijyeninin sağlanması gerekmektedir. Çünkü çamaşır makinesinde yıkanan bu tür gabardin giysilerinin çekme olasılığı fark edilmektedir. 

 

Gabardin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Bilirkişiler genel olarak gabardin kumaştan imalatı yapılan ürünlerin makinede yıkanmamasını tavsiye etmektedir. Özellikle yün oranı yüksek olan gabardinler için kuru temizleme seçeneği ilk sırada yer almaktadır. Gabardin kumaş ürünlerin yıkama talimatına göre hareket edilmesi önerilirken elde veya makinede yıkanan gabardin kumaşların da 40 dereceyi geçmeyen ısılarda hijyenine kavuşmasından bahsedilmektedir. Comments


bottom of page